Logo ZN Prefabrykaty

P.P.H.U Wytwórnia Materiałów Budowlanych J. Nitowski Sp. j.

strop Teriva

Strop Teriva

Do naszych kluczowych produktów należą stropy Teriva, które składają się z belek stropowych i pustaków stropowych. Oferujemy stropy Teriva I, 4.0/1, Teriva 6.0, Teriva 8.0.

Co to jest strop Teriva?

Teriva to rodzaj stropu czyli poziomego układu konstrukcyjnego, który oddziela od siebie poszczególne kondygnacje budynku.

Do podstawowych elementów stropu teriva należą: belka stropowa, pustak stropowy oraz zaprawa betonowa.

Strop teriva nazywany jest także jest stropem gęstożebrowym. Określenie wynika z charakterystycznego wyglądu konstrukcji. Wchodząca w skład stropu belka to betonowa stopka, w której zatopiona jest przestrzenna, stalowa kratownica. Belki stropowe– żebra montowane są gęsto obok siebie (zwykle co 30 - 60 cm) i wypełniane pustakami stropowymi. Całość zalewana jest betonem.

Stropy gęstożebrowe są lżejsze od tradycyjnych stropów monolitycznych. Mają jednak większą grubość, na której rozmiar wpływa wysokość pustaków stropowych.

Podstawowe elementy stropu Teriva.

Stropy teriva składają z belek oraz pustaków stropowych. Belki pełnią funkcję nośną, natomiast pustaki stanowią wypełnienie konstrukcji.

Belki stropowe Teriva – dane techniczne

Belki stropowe z betonu zwykłego zbrojonego. Stosowane łącznie z pustkami do budowy systemów stropowych w budynkach i innych obiektach inżynierskich.

Typ Rozpiętość [m] Obciążenia [KN/m2]
Teriva 4,0/1 2,40 - 7,20 4,0
Teriva 6,0/1 2,40 - 7,80 6,0
Teriva 8,0/1 2,40 - 7,20 8,0

Pustaki stropowe Teriva – dane techniczne

Pustaki stropowe z betonu kruszywowego. Stosowane łącznie z belkami do budowy systemów stropowych w budynkach i innych obiektach inżynierskich.

Typ Wymiary [mm] Liczba komór
Teriva – E 4,5/1 żużlobetonowe 510x200x240 3
Teriva – E 4,5/1-2 keramzytobetonowe 510x200x240 3
Teriva – E 6,0 żużlobetonowe 360x300x240 4
Teriva – E 6,0 keramzytobetonowe 360x300x240 4
Teriva – E 8,0 żużlobetonowe 360x300x240 4
Teriva – E 8,0 keramzytobetonowe 360x300x240 4

Pustaki teriva żużlobetonowe to wersja tradycyjna. Bardziej nowoczesny jest wariant keramzytobetonowy. Zastosowanie keramzytu zmniejsza ciężar pustaków, ułatwia obróbkę oraz poprawia izolacyjność termiczną i akustyczną. Warto także podkreślić, że wytwarzany z gliny keramzyt nie zawiera szkodliwych pierwiastków i jest w pełni ekologiczny.

Gdzie i dlaczego warto zastosować strop Teriva?

Stropy teriva spełniają wszystkie normy i standardy wymagane w budownictwie mieszkaniowym.
Stosowane są w małych i większych domach jednorodzinnych, domach bliźniaczych i w zabudowie szeregowej. Odpowiednio wzmocnione mogą być również montowane w obiektach użyteczności publicznej i pomieszczeniach typu magazyny, hurtownie, składy.

Do zalet stropów Teriva należą:

Na co należy zwrócić uwagę przy budowie stropu Teriva?

Strop teriva posiada wiele zalet, istnieją jednak pewne kwestie, które trzeba uwzględnić przed wykonaniem stopu.

  1. Budowa stropu ściśle zgodna z projektem.

    Układ belek i wzmocnień stropu teriva musi być wykonany dokładnie według wytycznych projektowych. Bardzo istotna jest decyzja o usytuowaniu ścian działowych już na etapie projektu. Nie wolno zmieniać ustawień po wybudowaniu stropu – konstrukcja może nie przenieść obciążeń. Sam montaż nie wymaga specjalistycznego sprzętu, kluczowa jest jednak precyzja i staranność. Z uwagi na rolę, jaką spełnia strop, prace warto powierzyć wykwalifikowanej ekipie budowlanej. Błędne obliczenia lub niezgodność z projektem mogą mieć poważne konsekwencje.

  2. Ryzyko klawiszowania i pękania.

    Strop rzeczywiście pracuje, jednak nie ugina się tak mocno jak deski. Podatność stropu teriva na klawiszowanie jest największa w ciągu pierwszego roku od montażu. O ile to możliwe, warto wstrzymać się z robotami wykończeniowymi i przeczekać kilka miesięcy aż konstrukcja osiądzie. Czasami dochodzi także do pękania stropu. Ten problem wynika przeważnie z nieprawidłowości podczas prac. Do najczęstszych błędów należy usuwanie lub dokładanie belek, niewłaściwe podparcie stropu w trakcie montażu oraz zbyt duże zmiany w ustawieniu ścian.

  3. Ograniczenia w przypadku skomplikowanych projektów.

    Zastosowanie stropów teriva jest utrudnione w budynkach o złożonej bryle i konstrukcji. W określonych miejscach wyklucza się możliwość użycia standardowych pustaków i belek stropowych. Ze względów technologicznych wymagają one dozbrajania i całkowitego betonowania.
    Optymalnym rozwiązaniem będzie wówczas tradycyjny strop monolityczny.

Etapy montażu stropu Teriva.

Budowa konstrukcji składa się z kilku zasadniczych prac:

Sprawdź także nasze pozostałe produkty!

W ofercie posiadamy także:

Potwierdzeniem jakości są uzyskane certyfikaty

©2024 P.P.H.U. Wytwórnia Materiałów Budowlanych J.Nitowski Sp.j., Polityka prywatności »

Projekt i wykonanie: Net Partners